آرشیو اخبار » اتحادیه خواروبار فروشان
کد خبر : 2580
شنبه - ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان بعنوان اتحادیه برتر شهرستان انتخاب شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف بوکان ، مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف روز چهارشنبه مورخ ۲۰ تیرماه با حضور هیات مدیره و مدیراجرایی اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان ، مقامات انتظامی ، استانی و حضور قشر اصناف از کل استان و تجلیل از فعالان این عرضه برگزار شد.

در این مراسم ، اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان توانست با کسب مقام عالی بعنوان اتحادیه برتر شهرستان انتخاب و برگ زرین دیگری بر دفتر افتخارات خود بیفزاید.

شایان ذکر است ، در این مراسم با اهدای تندیس از رئیس اتحادیه خواربارفروشان جناب آقای یونس عباسی لابه تقدیر و تشکر گردید.

حقوق مردم در سامانه دادور:

ثبت شکایات و پیگیری آن با ثبت نام در سامانه دادور

متقاضیان دریافت مجوز می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی  WWW.BEMCENTER.IR و ثبت نام در آن، شکایات خود را ثبت، روند پاسخگویی و پاسخ به آنها را مشاهده نمایند.

بررسی ۳ پیشنهاد مهم برای حل مشکلات نانواها

اتاق اصناف بوکان – به گزارش جهان نیوز ، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف با اشاره به اینکه بحث نان دقیقا از یک سال پیش در دستور کار اتاق اصناف قرار گرفت و ما پیگیری ها و پیشنهادات مختلفی را در مورد قیمت نان به دولت ارائه کردیم، اظهار داشت: درباره قیمت نان، مولفه های مختلفی تاثیرگذار هستند که این موضوع باعث افزایش قیمت تمام شده آن می شود.
وی با اشاره به اینکه نان قوت اساسی مردم بوده و باید در افزایش قیمت آن تدبیر خاصی اعمال شود، گفت: اگر قرار برافزایش قیمت نان نیست باید سیاست های تشویقی برای کاهش هزینه ها از جمله بحث مالیات، حق بیمه کارفرمایان و اختصاص یارانه به بخشی از آرد مورد نیاز نانوایان در نظر گرفته شود تا به دنبال آن هزینه ها کاهش پیدا کند.
رئیس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: مسئولان همه این موضوعات را قبول دارند اما نمی دانم چرا تاکنون تصمیم نهایی را برای وضعیت نانوایان کشور اعمال نکردند.
فاضلی با اعلام اینکه در جلسه اخیر خود در استانداری که وزیر صنعت هم حاضر بود موضوعات مختلفی از جمله قیمت نان مطرح شد، تصریح کرد: در آن جلسه تاکید کردیم اگر نمی خواهید قیمت نان را افزایش دهید لااقل سیاست های تشویقی را برای نانوایان مصوب کنید که هنوز این موضوع مورد تصویب نهایی قرار نگرفته است.
وی در ادامه با اعلام اینکه وزیر صنعت قول داده در اولین جلسه ستاد تنظیم بازار وضیت نانوایان را بررسی و تصمیمات لازم اعمال شود افزود: ، امروز نانوایان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند که باید در اسرع وقت این موارد برطرف شود.

رکود ادامه‌دار سیمانی‌ها

آمار انجمن صنفی صنعت سیمان حاکی از این موضوع است که در سال ۹۶ حدود ۵۸ میلیون تن کلینکر و ۵۵ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده است که حدود ۴۹ میلیون تن به مصرف در بازار داخل اختصاص یافته و تنها ۶ میلیون تن سیمان در بازار صادراتی فروش رفته است. همچنین، حدود ۶ میلیون تن کلینکر صادر شده است. این در حالی است که به گفته مدیران این صنعت ظرفیت تولید سیمان کشور حدود ۸۳ میلیون تن است. اما رکود چند‌ساله بخش عمرانی و همچنین مسکن باعث شده که صنایع پایین‌دست مانند سیمان و همچنین کاشی و سرامیک در وضعیت نامطلوبی قرار گیرند.

در این میان سدهای صادراتی نیز باعث شد که بازارهای صادراتی مانند عراق کنار روند. ممنوعیت از سوی دولت عراق بر واردات سیمان ایرانی فشار زیادی بر این صنعت وارد کرده است. آمار موجود نشان می‌دهد در سال ۹۲ حدود ۷۰ میلیون تن سیمان در داخل کشور تولید شده که بیش از ۱۴ میلیون تن در بازار صادراتی به فروش رسیده است. در سال‌های بعد با موانع صادراتی برای این صنعت، صادرات مطابق آنچه در بالا نیز اشاره شد افت حدود ۶۰ درصدی را تا سال ۹۶ تجربه کرد. سرکوب ارزی در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ مزید بر علت شد که نرخ فروش در بازار صادراتی به خصوص عراق چندان به صرفه نباشد و این موضوع رکود صنعت سیمان را تشدید کرد. اما نکته جالب و حتی عجیب، تداوم رویه سال‌های اخیر در شرایطی است که ارزش ریال نسبت به دلار در مقایسه با یک سال قبل افت بیش از ۵۰ درصدی را بر اساس نرخ‌های بازار آزاد تجربه کرده است.

شاید این موضوع مطرح شود که یکسان‌سازی و نرخ دستوری حدود ۴۲۰۰ تومان باعث شده که موج ارزی به بخش فروش صنعت سیمان رخنه نکند. با این حال بررسی جدول تولیدکنندگان داخلی که باید ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما را (با نرخ حدود ۴۲۰۰ تومانی) ثبت کنند، نشان می‌دهد تولیدات داخلی مانند سیمان برای واردات ارز به داخل کشور نیاز به ثبت در سامانه نیما ندارند و احتمالا می‌توانند ارز حاصله را بر اساس نرخ ارز بازار دوم در داخل به ریال تبدیل کنند. حتی به نظر می‌رسد مشکلات مدیریتی و بازاریابی باعث شده که با وجود افزایش رقابت‌پذیری در بازار کشورهای همسایه همچنان شرکت‌های سیمانی در فروش صادراتی محصولات خود دچار مشکل باشند.

 

رکود ادامه‌دار سیمانی‌ها

بر‌اساس آنچه در بالا اشاره شد یکی از صنایعی که در ماه‌های اخیر و همگام با تلاطم ارزی از سوی تحلیلگران بورسی مورد توجه قرار گرفت، صنعت سیمان است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد نه‌تنها تولید و فروش سیمانی‌ها در بهار سال جاری افزایش نیافته باشد، بلکه نشانه‌های ضعف بیش از گذشته خودنمایی می‌کند. کل مبلغ فروش شرکت‌های سیمانی (بر اساس عملکرد ماهانه خرداد این شرکت‌ها در سامانه کدال) نسبت به سال گذشته تنها رشد یک درصدی را نشان می‌دهد. فروش شرکت‌های سیمانی در خرداد با وجود اوج‌گیری بیش از پیش ارز در بازار داخل، حتی افت ۱۱ درصدی را نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد.

البته برخی سیمانی‌ها مانند سیمان بهبهان، سیمان غرب و همچنین سیمان هرمزگان با رشد بیش از ۲۰ درصدی مبلغ فروش در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده‌اند، اما در مجموع عملکرد صنعت سیمان انتظارات را برآورده نکرده است. بر این اساس مدیران شرکت‌های سیمانی باید به دنبال ریشه رکود ادامه‌دار این صنعت با وجود جذابیت ویژه صادراتی باشند؟

این موضوع نیز از سوی شرکت‌های سیمانی مطرح می‌شود که فروش شرکت‌های سیمانی حتی به بازار صادراتی به‌صورت ریالی و از طریق واسطه انجام می‌شود. نگاهی به رویه فروش صادراتی شرکت‌های سیمانی در سال گذشته و مقایسه آن با شرایط کنونی و همچنین قیمت فروش سیمان در بازارهای همسایه حاکی از آن است که حداقل فایده‌ای که کاهش ارزش ریال برای صنعت سیمان دارد افزایش تولید و فروش است. بر اساس اطلاعات موجود قیمت فروش هر تن سیمان در اقلیم کردستان حدود ۵۵ دلار است. هزینه حمل برای شرکت‌های مختلف سیمانی داخل کشور تا مقصد مزبور متفاوت است اما برای شرکت‌های سیمانی شمال‌غرب کشور حدود ۲۰ دلار به ازای هر تن هزینه حمل باید پرداخت شود.

با توجه به عوارض وارداتی، شرکت سیمانی توانایی فروش محصولات با قیمت ۲۲ دلار را خواهد داشت. اگر دلار ۶ هزار تومانی نیز به‌عنوان نرخ تسعیر ارز در نظر گرفته شود، فروش صادراتی شرکت‌ها با نرخ ۱۲۲ هزار تومان به ازای هر تن باز هم صرفه اقتصادی دارد و در این شرایط انتظار افزایش میزان تولید حداقل موضوع مورد انتظار سهامداران این صنعت است.

بر این اساس علت عدم استفاده از فرصت موجود در صنعت سیمان جای تعجب دارد. در حالی‌که صنعت سیمان کشور ظرفیت خالی دارد اما رویه موجود انتظارات را برآورده نمی‌کند.  به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای موجود عرضه کامل تولیدات سیمان کشور در بورس کالا باشد(امکان رصد دقیق رویه عرضه و تقاضا). در سال‌های اخیر انجمن صنفی سیمان تمام تلاش خود را برای اخذ افزایش نرخ سیمان در بازار داخل به کار برده است اما علت ضعف فروش و بازاریابی سیمانی‌ها در بازار صادراتی کاملا نامشخص است.

اثر این موضوع نیز با توجه به بخش قابل توجه هزینه ثابت در این شرکت‌ها بالا بوده و می‌تواند افزایش محسوس سود خالص را با توجه به ظرفیت خالی شرکت‌های سیمانی رقم بزند.

روز اصناف براصناف و کسبه عزیز مبارک باد

رئیس اتاق اصناف ایران:

شیوه نرخ گذاری کالا و خدمات اصلاح شد/ گروه سوم هم مشمول قیمت‌گذاری شدند

علی فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان از مصوبه جدید هیات عالی نطارت بر سازمان‌های صنفی کشور درباره نرخ گذاری خبر داد و اظهار کرد: در سال ۹۴ هیات عالی نطارت بر سازمان‌های صنفی کشور مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن، بنگاه‌هایی که در گروه سوم کالایی قرار داشتند می‌توانستند قیمت‌ها را خود بنگاه‌ها تعیین کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: از ابتدای این مصوبه، اتاق اصناف مخالف این بود که بنگاه‌ها خودشان عامل نرخ گذاری‌ها باشند و پیشنهاد اتاق این بود که نرخ گذاری توسط اتحادیه‌ها برای بنگاه‌ها و با مصوبه و نظارت اتاق اصناف صورت گیرد که در آن زمان با این موضوع مخالفت شد.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی، هیات نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور مصوبه جدیدی تصویب کرد گفت: بر اساس مصوبه جدید کلیه نرخ گذاری در حوزه دستمزد و خدمات با پیشنهاد اتاق اصناف و از طریق کمیسیون‌های نطارت بر سازمان‌های صنفی شهر، شهرستان و استان باید انجام گیرد.

سه گروه کالایی که نرخ گذاری بر اساس آن صورت می‌گرفت شامل موارد زیر است:

الف- گروه اول: کالاھا و خدمات صنفی با اولویت یک

کالاھا و خدمات صنفی ھستند که مورد توجه و تقاضای خاص مصرف کنندگان می‌باشند و در سبد ھزینه خانوار سھم زیادی دارند و مصرف کنندگان در ھر شرایطی ناگزیر به تھیه و مصرف آن ھستند، نرخ گذاری کالاھـا و خـدمات مـذکور در سراسـر کشـور الزامی خواھد بود، کمیسیونھای نظارت می‌بایست نرخ کالاھـا و خـدمات اولویـت دار را براسـاس دسـتورالعمل ھـای تھیـه شـده توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مورد بررسی محاسبه و تصویب قرار دھند.

ب) گروه دوم: کالاھا و خدمات صنفی با اولویت دو

کالاھا و خدماتی می‌باشند که از درجه اھمیت کمتری برای مصرف کنندگان برخوردار بـوده و حـداکثر قیمتھـای ایـن گـروه از کالاھا و خدمات براساس چارچوب قیمت گذاری کالاھا و خدمات صادره در این دستوراالعمل و تحت نظارت رئیس کمیسیون نظارت ھر استان یا شھرستان و با ھماھنگی بین مجمع امور صنفی، اتحادیه و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و در قالب تفاھم نامه ھای فیمابین تنظیم و لیست قیمتھای نھایی به اعضای کمیسیون مربوطه ارائه می‌گردد.

ج) گروه سوم: سایر کالاھا و خدمات صنفی

شامل کالاھا و خدمات صنفی می‌باشند که در فھرست کالاھا و خدمات گروه های قبل نباشد.

اطلاعیه مهم:

کلاهبرداری از کارت های بانکی با شگرد خرید کالا در شهرستان بوکان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف بوکان ، به استناد نامه شماره ۴۲/۱۱۶۴/۳۸۰ مورخ ۹۷/۰۲/۲۴ اتاق اصناف و نامه شماره ۹۷۱۰۱۱۴۴۲۴۵۰۰۱۴۷ مورخ ۹۷/۰۲/۲۰ دادستان عمومی شهرستان ، به اطلاع کلیه اصناف شهرستان می رساند که اخیراً افرادی کلاهبردار از برخی اصناف شهرستان بوکان از طریق سفارشات اداری جعلی جهت خرید کالا به صورت تلفنی و برداشت غیرمجاز از حساب بانکی صاحبان واحدهای صنفی از طریق دعوت آنها به عابر بانک و الزام وارد نمودن رمز اعلامی از سوی سفارش دهنده جهت واریز و پرداخت قیمت و ارزش کالای مزبور اقدام به سرقت نموده اند ، لذا از کلیه اصناف شهرستان بوکان خواهشمند است به منظور پیشگیری از وقوع این گونه جرایم مراتب را به اتاق اصناف یا دادستانی اطلاع داده تا سریعاً به مراجع قضایی گزارش گردد.

با حضور روسای اتحادیه های صنفی؛

نتایج انتخابات هیات رئیسه اتاق اصناف شهرستان بوکان اعلام شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف بوکان ، در جریان برگزاری این انتخابات ، سه نفر از صنوف تولیدی و دو نفر از صنوف توزیعی به هیات رئیسه اتاق اصناف بوکان راه یافتند.

از صنوف تولیدی آقایان حسن صناعتی ، سعدون احمد پوری و ابوبکر احمدی و از بخش توزیعی آقایان یونس عباسی لابه و سعید مقتدری بیشترین آرا را کسب کردند.

بر اساس این گزارش، حسن صناعتی با ۱۵ رای، یونس عباسی لابه ۱۴ رای، سعدون احمد پوری ۱۴ رای، سعید مقتدری ۱۳ رای و ابوبکر احمدی ۱۰ رای برای مدت چهار سال به عنوان هیات رئیسه اتاق اصناف شهرستان بوکان انتخاب شدند.

آرای دیگر به ترتیب به شرح ذیل می باشد

۱- صلاح الدین شجاعی ۹ رای

۲- یوسف عبدالله کرده و بهزاد وفادار هر کدام ۷ رای

۳- بهزاد سلیم زاده ۶ رای

گزارش کلاهبرداری به دادستانی

اطلاعیه!!                    اطلاعیه!!

 

نظر به گزارشات و شکایات واصله مبنی بر کلاهبرداری از برخی از اصناف شهرستان بوکان از طریق سفارشات اداری جعلی جهت خرید کالا بصورت تماس تلفنی و برداشت غیرمجاز از حساب صاحبان مغازه ها از طریق دعوت آنها به عابربانک ها و الزام به وارد نمودن رمز اعلامی از سوی سفارش دهنده جهت واریز و پرداخت قیمت و ارزش کالای مزبور،لذا به منظور پیشگیری از وقوع اینگونه جرایم مراتب را سریعاً به دفتر دادستانی گزارش نمایید.

رئیس اتاق اصناف ایران تأکید کرد:

رفع مشکلات اقتصادی با تکیه بر توان داخلی

علی فاضلی در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به بحث خروج آمریکا از برجام افزود: بود و نبود این کشور در توافقنامه برجام خیلی به حال مردم و نظام جمهوری اسلامی تفاوتی ندارد.

وی همچنین اظهارداشت: دولت آمریکا از روزهای آغازین انقلاب سرناسازگاری با ایران داشته و در این مسیر برای از پای درآوردن نظام اسلامی از هیچ ترفند، تحریم و فشاری فروگذار نکرده است.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برای رفع مشکلات داخلی کشور ضمن تقویت خودباوری در جامعه باید به مزیت های داخلی تکیه کرد.

وی در ادامه افزود: برای رفع چالش های اقتصادی نگاه ها باید به درون کشور باشدنه به بیرون از مرزها!.

فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: دولت امسال بنا دارد بخش غیر دولتی را در تمامی حوزه های اقتصادی کشور بیش از گذشته تقویت کند.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: تقویت بخش خصوصی در کشور به نفع اقتصاد، نظام، مردم و کشور است.

رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه لازمه تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی را تامین و تقویت بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط در کشور برشمرد و افزود: این بنگاه‌ها طیف وسیعی از فعالیت‌های خانگی تا امور تولیدی و خدماتی را دربر می‌گیرند بنابراین می طلبد به معنای واقعی از این واحدها حمایت جدی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: بنگاه‌های کوچک و متوسط در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان مهمترین بحث در ایجاد اشتغال، افزایش بهره‌وری و رشد اقتصادی قلمداد می شوند. وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: خوشبختانه در تعامل با دولت مقرر شد اتحادیه های صنفی از جمله افراد حقیقی و حقوقی برای تامین ارز مواد اولیه، ماشین آلات، مواد جانبی و کالاهای مصوب و ثبت سفارش از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی استفاده کنند.

فاضلی افزود: بر اساس تصمیم اخیر کارگروه تنظیم بازار مقررشد تمامی اتحادیه ها از ارز با نرخ مصوب استفاده و هیچ محدودیتی برای ثبت سفارش این واحدها وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اگر اتحادیه های صنفی در گمرکات مشکلی برای ثبت سفارش داشته باشند می توانند این موضوع را به اتاق اصناف اطلاع دهند و با هماهنگی که با مرکز توسعه صادرات انجام گرفته برای رفع مشکل آنان اقدام خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف ایران در مورد افزایش قیمت کالا نیز به رادیو اقتصاد اظهارداشت: این اتاق اسفندماه سال گذشته با صدور بخشنامه و دستور العملی هرگونه افزایش قیمتی را تا پایان فروردین ماه سال حاری در کشور منع کرد.

وی اذعان داشت: بطور قطع و یقین در بحث افزایش قیمت ها باید تجدید نظر کرد چرا که وقتی دستمزد کارگران ۱۹.۵ درصد اعلام می شود این موضوع بدون شک بر روی سرانه بخش تولید و خدمات تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

فاضلی همچنین در پاسخ به این پرسش که بازار کشور امروز در بحث تامین کالا با مشکل مواجه است، گفت: خیر، در حال حاضر هیچ گونه مشکلی در بحث عرضه و تامین کالا در مملکت وجود ندارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به وجود ۶۵۰ هزار بنگاه صنفی کوچک و متوسط در بخش تولید کشور افزود: این بنگاه ها از توان لازم برای تامین بخش عمده ای از نیازهای داخلی برخوردارند.