آرشیو اخبار
کد خبر : 2652
دوشنبه - ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵

کمبود کالا نداریم، مردم را نترسانید.

محمود هاشمی گفت: برای مثال مسئله پوشک تیتر اخبار شد و همه کسانی را که شاید حتی نیازی به این کالا نداشتند را نیز نگران کرد. اما این کار درست نیست و جو باید آرام نگه داشته شود تا مردم از نظر روانی آرامش داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی در ادامه با تاکید بر این که از نظر ذخایر کالاهای اساسی در استان‌ها مشکلی نداریم، اظهار کرد: تاکنون هیچ موردی مبنی بر این که متقاضی به فروشگاه برود و کالای مورد نیازش را پیدا نکند، وجود نداشته است؛ بنابر این با توجه به این که فعلا در ذخایر و در عرضه کالاهای اساسی مشکلی نداریم، نباید جو ایجاد کنیم و مردم را به خرید بیش از نیازشان تحریک کنیم.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به این که اتفاقات مریوان باعث شد دولت و ملت هوشیار شوند و اجازه ندهند هر محصولی از کشور خارج شود، گفت: باید صادرات کالاهای اساسی را متوقف کنیم و اجازه ندهیم اجناس‌مان را مفت ببرند.

هاشمی افزود: گرانی ارز باعث شده صادرات اجناس در بنادر آزاد و مرزها به نفع همسایگان شود.

سود امسال سهام عدالت به ۵۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد

اتاق اصناف بوکان – داوود خانی، معاون سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سود نقدی ۳۸۰۰ میلیارد تومانی سهام عدالت در پایان سال مالی ۹۵ و توزیع آن در سال گذشته، گفت: تاکنون سود نقدی مجامع سال مالی ۹۶ سهام عدالت به حدود ۴ هزار میلیارد تومان رسیده و انتظار می‌رود، با احتساب سود نقدی مجمع امسال هلدینگ پتروشیمی خلیج ‌فارس این رقم مطابق با رویه‌های سودآوری شرکتهای مشمول به ۵ هزار میلیارد تومان در سال جاری افزایش یابد.

وی افزود: سازمان خصوصی‌سازی هم‌اکنون مجوز توزیع سود نقدی را برای مشمولان سهام عدالت در اختیار داشته که با توجه به فرصت هشت ماهه شرکت‌های سرمایه‌پذیر، سهام عدالت برای واریز سود نقدی و همچنین امکان جمع‌آوری این سود برای رسیدن به ارقام قابل توجهی که بتوان میان مشمولان سهام عدالت توزیع کرد، باید منتظر ماند.

خانی در برابر این پرسش که چرا با وجود اعلام شماره شبای بانکی اغلب مشمولان سهام عدالت به سازمان خصوصی‌سازی اما همچنان عده بسیاری از دستیابی به سود نقدی مجامع سال مالی ۹۵ محروم هستند، عنوان کرد: هر یک از مشمولانی که در ۶ اردیبهشت ماه امسال شماره شبای حساب بانکی آن‌ها از سوی سامانه سهام عدالت تأیید شده، توانسته در خرداد ماه سال جاری سود نقدی سهام عدالت خود را برای دوره عملکردی سال مالی ۹۵ دریافت کند.

وی ادامه داد، پس از آن تاریخ نیز شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی درباره تعیین تکلیف مابقی مشمولان سهام عدالت و همچنین امکان تأمین منابع سود نقدی برای پرداخت به مشمولان و اینکه سازمان خصوصی‌سازی مجبور به دپو کردن سود نقدی جامانده‌های از پرداخت سود سهام عدالت است باید تصمیم بگیرد.

وی با انتقاد از مشمولانی که با وجود تعیین دوره زمانی مشخص برای ارائه کد شبا به سامانه سهام عدالت اما اقدام به اعلام این کد در آخرین دقایق باقی‌مانده تا به روز رسانی فنی سامانه سهام عدالت می‌کنند، عنوان کرد: به زودی پس از اخذ مجوز از شورای عالی اصل ۴۴ و تعیین ضرب‌الاجلی مشخص برای آن دسته از افرادی که هنوز کد شبای حساب بانکی خود را وارد سامانه سهام عدالت نکردند، در مورد مشمولان جامانده از دریافت سود نقدی دوره عملکردی سال مالی ۹۵ تنها برای یک نوبت امکان پرداخت سود تجمیعی وجود خواهد شد که به نظر می‌رسد این کار فرایند دو ماهه خواهد داشت.

برگزاری نمایشگاه پاییزه در شهرستان بوکان

🌺🌺مکان پارک ساحلی شهرستان بوکان🌺🌺
🌺تاریخ نمایشگاه ۹۷/۶/۱۵ لغایت ۹۷/۶/۲۷🌺

🌺 جهت رزرو غرفه و عقد قرارداد به ساختمان اتاق اصناف واقع در کوچه سینما اتاق ۱۰۵ و یا با شماره موبایل ۰۹۳۵۴۴۲۰۸۰۸ تماس حاصل فرمایید.🌺
🌺نماینده هیات امنای اتاق اصناف : اسماعیل کهریزه :   ۰۹۳۵۴۴۲۰۸۰۸🌺
🌺مجری نصب و راه اندازی سازه نمایشگاهی: کاوه صناعتی: ۰۹۱۴۲۰۸۹۹۵۴🌺

دانشگاه علمی کاربردی بوکان بدون کنکور دانشجو می پذیرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران:

صادرات شیرخشک برای حمایت از تولیدات لبنی داخلی ممنوع است/ قیمت گوشت افزایش پیدا می‌کند

به گزارش مهر، کریم ذوالفقاری بعد از ظهر دوشنبه در نشست استاندار با صاحبان صنایع کشاورزی صنعتی و گردشگری فیروزکوه طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به اینکه هم اکنون ۵۰ درصد تولید آبزیان استان تهران و همچنین ٣٢ میلیون قطعه ماهی زینتی آب شور و شیرین توسط شهرستان فیروزکوه تأمین می شود، حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از طرح های سرمایه گذاری شیلات را در این شهرستان اعلام می کنیم.

ذوالفقاری در ادامه با بیان اینکه به منظور حمایت از تولیدکنندگان محصولات لبنی صادرات شیرخشک توسط دولت ممنوع اعلام شده است افزود: شیرخام با قیمت ١٨٠٠ تومان با درصد چربی مناسب توسط واحدها خریداری خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در خصوص تغییر کاربری محدوده های اطراف روستاها اظهار داشت: مبنای اصلی جلوگیری از توسعه محدوده ها است و اجازه نمی دهیم اراضی کشاورزی تغییر کاربری پیدا کنند.

رییس  سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر قیمت ١٩ تا ٢٢ هزار تومان برای خریداری دام زنده در نظر گرفته شده است بیان داشت: به دلیل شرایط تهیه علوفه و ذرت، قیمت گوشت افزایش پیدا می کند و سیاست سازمان جهاد کشاورزی جلوگیری از این افزایش قیمت است و بر این اساس برای تنظیم بازار محبور به واردات شدیم و در شرایط غیر ضروری اصل حمایت جهاد کشاورزی از تولید و ظرفیت داخل است.

سود بانکی بالا رفت؟

اتاق اصناف بوکان – به گزارش ایسنا، حدود دو سال است که نرخ سود سپرده در بانک‌ها تغییری نکرده و ۱۵ درصد برای سپرده‌های یک ساله و ۱۰ درصد برای کوتاه مدت ثابت باقی مانده است. همچنین، در شهریورماه سال گذشته بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها تکلیف کرد که باید از این نرخ‌ها تبعیت کرده و سودهایی که در ارقام بالاتر و متفاوت از دستورالعمل در حال پرداخت در شبکه بانکی بود به نرخ‌های مصوب بازگردد.

گرچه بانک‌ها در آن زمان برای ممانعت از خروج سرمایه بخشی از سپرده‌های کوتاه مدت را به مدت‌دار یک ساله تبدیل کردند؛ اما به مرور برخی هیجانات در بازار ارز یا سکه موجب انتقادات کارشناسان در این باره شد که کاهش دستوری نرخ سود بانکی موجب تحریک مردم برای آوردن سرمایه‌های خود به بازارهای موازی شده است.

بهمن‌ماه سال اما بانک مرکزی، انتشار اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصد به مدت یک هفته را در بانک‌ها در دستور کار قرار داد تا در این مدت بتوانند با سودی که پنج درصد از نرخ سود سپرده بالاتر بود سرمایه‌های سرگردان را به شبکه بانکی جذب کنند. در این فاصله حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق گواهی سپرده با نرخ سود سالانه ۲۰ درصد فروش رفت که عمده آن به جابه‌جایی حساب‌های سپرده برمی‌گشت ، نه جذب سپرده جدید. اما اینکه این روزها بانک‌ها بار دیگر نرخ سود ۱۸ درصد از طریق انتشار گواهی سپرده را اعلام می‌کنند خود جای سوال دارد که قرار است بار دیگر این اختلاف سود از کجا تأمین شود؟

 

خانه‌دارها پای ثابت دلالان دلار

در یک ماه گذشته و در جریان نوسان تند بازار و زمانی که قیمت دلار صعودی پیش می‌رفت، به اذعان فعالان بازار ارز این خانه‌دارها و مردم عادی بودند که تقاضای زیادی داشته و عاملی برای افزایش قیمت دلار شده بودند و هر چند که اکنون تقاضای آنها تا حدی کمتر شده ولی همچنان در بازار رفت و آمد می‌کنند.

بررسی میدانی از بازار فردوسی در روز دوشنبه و گفت و گو با برخی دلالان و صرافان با این توضیح همراه بود که با توجه به اینکه برخی صرافی‌ها برای انجام اموراتی که در مصوبه جدید به آنها واگذار شده ورود کرده‌اند این روزها عمده متقاضیان با مراجعه به آنها ارز مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و این موضوع باعث شده که بازار تا حدی آرام تر و خلوت‌تر باشد. اما جالب اینجاست که دلالان می‌گویند با اینکه برای تامین بخشی از ارز دیگر مردم سراغ آنها نمی‌روند و نیاز خود را در صرافی‌ها تامین می‌کنند، ولی همچنان خانه‌دارها و مردمی که نیاز تعریف شده‌ای نداشته و برای سرمایه‌گذاری ارز می خرند، پای ثابت آنها هستند و مراجعه کرده تا ارز مورد نیاز خود را خریداری کنند؛ چرا که صرافی‌ها همچنان مجاز نیستند به طور قانونی به آن‌ها برای نیازهایی که مدرکی برای آن وجود ندارد فروش داشته باشند.

اما تا زمان تنظیم این گزارش(ساعت ۱۵) قیمت‌ها امروز در بازار ارز به گونه‌ای بود که صرافی‌ها قیمت خرید و فروش دلار را برای نیازهای تعریف شده در مصوبه دولت با نرخ‌های متفاوتی اعلام کرده بودند؛ به طوری که برای دلار حدود ۱۰ هزار و ۳۵۰ و فروش ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام شده بود و یا برخی ۱۰ هزار و ۳۶۰ تومان می‌خریدند و ۱۰ هزار و ۴۶۰ تومان می فروختند. همچنین برای یورو قیمت خرید حدود ۱۱ هزار و ۹۵۰ و فروش ۱۲ هزار و ۵۰ تومان بود.

البته عمده دلیل این تفاوت نرخ ارزمی‌تواند به نرخ معاملات صرافی‌ها در بازار ثانویه برگردد.این در حالی است که قیمت در بازار آزاد برای کسانی که بخواهند خرید کنند، بین صرافان و دلالان حدود ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان برای دلار و ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان برای یورو تعیین شده بود.همچنین  صرافی‌ها در معاملات سکه، تمام بهار آزادی را با نرخ سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، نیم یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و ربع سکه را با نرخ ۹۸۰ هزار تومان می‌فروختند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی:

جریمه نقدی ۲۲ میلیارد ریالی کشتارگاه طیور ارومیه

اتاق اصناف بوکان – به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، جعفر صادق اسکندری با اشاره به چگونگی جریمه سنگین کشتارگاه مذکور اظهار کرد: برابر گزارشات واصله مردمی در خصوص اختلاف قیمت مرغ، بازدید مشترک بازرسان سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجانغربی، تعزیرات حکومتی و دامپزشکی از کشتارگاه‌ صنعتی طیور این استان در ارومیه، بدلیل گرانفروشی ۴ هزار و ۵۰۰کیلو گرم مرغ، این واحد اعمال جریمه نقدی شد.

وی، عدم رعایت قیمت مصوب، گرانفروشی و اختلاف قیمت را از دلایل جریمه کشتارگاه طیور عنوان کرد و افزود: پرونده تخلف این کشتارگاه در تعزیرات حکومتی ارومیه مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، ادامه داد: پس از تحقیق، بررسی و استماع اظهارات و دفاعیات غیرموجه مدیر عامل کشتارگاه طیور ارومیه مبنی بر اینکه تولید و کشتار انبوه در ایام پیش رو و نوسانات بازار قید شده بود، مجموعا به پرداخت ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی، محکوم شده است.

ایشان، نظارت بر نحوه فعالیت کشتارگاه‌ها را یکی از برنامه‌های مهم سازمان ذکر کرد و یادآور شد: در این راستا گشت‌های مشترک بازرسی و نظارتی در قالب طرح تنظیم بازار با تمامی نیروهای بازرسی انجام می‌شود.

اسکندری اظهار کرد: هموطنان گرامی می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف اعم از گران فروشی، کم فروشی و تقلب، عدم درج قیمت، عدم صدور صورتحساب و … را بصورت حضوری یا تلفنی از طریق شماره تلفن ۱۲۴ نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت از ساعت ۷٫۳۰ صبح الی ۲۰ عصر با کارشناسان در میان بگذارند.

طعنه وزیر نیرو به قیمت غیرواقعی آب شرب

یک متر مکعب آب بطری، دو میلیون است؛ ما ۵۰۰ تومان می فروشیم

اتاق اصناف بوکان – به گزارش صدا و سیما، رضا اردکانیان، گفت: برای آب با کیفیت تصفیه شده که قطعا اگر از نظر کیفیت بهتر از آب بطری نباشد در سطح آن است،​ به ازای هر متر مکعب ( ۱۰۰۰ لیتر) فقط ۵۰۰ تومان می فروشیم در حالیکه قیمت هر لیتر آب بطری ۲ هزار تومان است یعنی در واقع قیمت هر متر مکعب آب بطری دو میلیون تومان محاسبه می شود. تفاوت قیمت فروش آب تصفیه شده شبکه آبرسانی با آب بطری ۴ هزار برابر است این فاصله زیاد موجب می شود دست ما از توسعه آب شیرین کن ها بسته بماند.

وزیر­ نیرو ادامه داد:​­­یا باید امکانات کشور آنقدر وسیع شود تا مجلس بتواند رقم های بسیار بیش از آنکه الان برای خرید تضمینی به بخش خصوصی اختصاص می دهد تخصیص دهد تا بتوانیم با بخش خصوصی قرارداد ببندیم و تضمین کنیم که پول تمام شده و سود آن را به سرمایه گذار بدهیم و آب به قیمت ۵۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب به دست مردم برسد، یا قیمت ها اصلاح­ شده تا این فاصله ۴ هزار برابری جبران شود که سعی می کنیم ترکیبی از این دو روش را در پیش گیریم تا مردم بهره مندی بیشتری از آب شیرین کن های مستقر ببرند.

اردکانیان با اشاره به اینکه مردم با استفاده از آب شیرین کن ها در مناطق مختلفی از کشور بخصوص مناطق مرزی می توانند از درجه اطمینان بالای­ کیفیت­ آب استفاده کنند، گفت: در مناطق داخلی هم که منابع آب شیرین محدود است می توان از آب های شور زیرزمینی نیز، ا​ز آب شیرین کن ها استفاده کرد. ما به لحاظ فنی و دانش استفاده از آب شیرین کن ها،­ مشکلی نداریم و از نظر اشتیاق بخش خصوصی به سرمایه گذاری نیز مشکلی نیست چون با خرید تضمینی تولید آب از آب شیرین کن ها هم سود تضمینی دارد و هم آبرسانی برای هر سرمایه گذار کار لذت بخشی است بنابراین برای استفاده بیشتر از آب شیرین کن ها خرید تضمینی و اصلاح تعرفه ها باید مدنظر باشد.

وی درباره طرح های اضطراری که در ۳۳۴ شهر کشور که با تنش آبی مواجه هستند نیز گفت: همه ­­طرح ها در حال اجرا است و برخی طرح های دیگر که بیش از آن درحال اجرا بوده با اعتبار هزار و ۲۰ ­میلیارد تومانی که دولت به بخش آب اختصاص داده موجب سرعت گرفتن این طرح ها شده است. به این ترتیب امسال در برخی از نقاط­که با تنش آبی مواجه هستند طرح های اضطراری ­شروع کردیم مانند حفرچاهها و آبرسانی به روستاها که امیدواریم با همکاری مردم بویژه در شهرهای بزرگ مشکل جدی برای تامین آب شرب در هفته های باقی مانده فصل گرم پیدا نکنیم تا بارش های پاییز مشکلات آب را کمتر کند.

این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد: روند تخصیص اعتبار به بخش توسعه انرژی های پاک تغییر پیدا کند و به سمت اصلاح و شیوه ای که قانونگذار هم از آن حمایت کرده برویم. امسال براساس قانون،​ اجازه داریم به ازای هر کیلو وات ساعت انرژی که به مردم در سراسر کشور عرضه می کنیم ۶۰ ریال از طریق قبوض برای کمک به برق روستایی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر دریافت کنیم که اگر این اعتبار به موقع بدست ما برسد علاقمندی سرمایه گذاری در بخش توسعه انرژی تجدیدپذیر بخصوص سرمایه گذاران خارجی موجب می شود سایه تحریم که بر سر کشور ما است در این بخش از آن مصون باشیم.

به گفته اردکانیان ناتوانی ما در بازپرداخت ها بدلیل دسترسی نداشتن به منابعی که قانون پیش بینی کرده موجب می شود دعوت مجدد و جلب توجه مجدد برای سرمایه گذاری دشوار شود بنابراین با فرض تغییر روند فعلی برنامه ریزی کردیم تا در پایان برنامه ششم توسعه ۴ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر داشته باشیم.

وزیر نیرو از همراهی مردم با وزارت نیرو در تابستان امسال تشکر کرد و گفت: حرکت مشترکان به سمت مصرف صحیح آب و برق بویژه برق که با استفاده درست از وسایل سرمایشی به ما کمک کردند باید این همراهی به عنوان یک عادت خوب ادامه یابد و ما نیز سعی کنیم با نهادینه شدن مصرف صحیح مردم، به طرح های تولید برق سرعت ببخشیم تا در تابستان ۹۸ خاموشی ها به صفر برسد.

اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان بعنوان اتحادیه برتر استان آذربایجان غربی انتخاب شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف بوکان ، مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف روز چهارشنبه مورخ ۲۰ تیرماه با حضور هیات مدیره و مدیراجرایی اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان ، مقامات انتظامی ، استانی و حضور قشر اصناف از کل استان و تجلیل از فعالان این عرضه برگزار شد.

در این مراسم ، اتحادیه خواربارفروشان شهرستان بوکان توانست با کسب مقام عالی بعنوان اتحادیه برتر شهرستان انتخاب و برگ زرین دیگری بر دفتر افتخارات خود بیفزاید.

شایان ذکر است ، در این مراسم با اهدای تندیس از رئیس اتحادیه خواربارفروشان جناب آقای یونس عباسی لابه تقدیر و تشکر گردید.

حقوق مردم در سامانه دادور:

ثبت شکایات و پیگیری آن با ثبت نام در سامانه دادور

متقاضیان دریافت مجوز می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی  WWW.BEMCENTER.IR و ثبت نام در آن، شکایات خود را ثبت، روند پاسخگویی و پاسخ به آنها را مشاهده نمایند.