رفتن به بالا

پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف شهرستان بوکان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۴ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 18 June

«حاجی ارزونی»، «ارزون سرا»، «ارزون کده» و … اینها اصطلاحاتی است که سر در بعضی مغازه‌های شهر دیده می‌شود و البته مشتریان خاص خود را دارند. اما آیا واقعا آنها ارزان می‌فروشند؟ قانون درباره ارزان‌فروش‌ها چه می‌گوید؟

«همه چیز را ١٠‌هزار تومان بخر» این اطلاعیه یک فروشگاه بزرگ دو دهنه در خیابان آذربایجان تهران است. همه چیز دارد، از سبدهای پلاستیکی و سفره گرفته تا ناخن‌گیر، پادری، حوله، لوازم تزیینی، جا مسواکی و …

صاحب مغازه درباره علت ارزان فروشی‌اش به «شهروند»می‌گوید:   «همه این کالاها را دستفروش‌ها در مترو می‌فروشند و مشتریان زیادی هم دارند. ما فکر کردیم چرا خودمان این کالاهای کوچک مورد نیاز مردم را نفروشیم؟»

او ادامه می‌دهد: «معمولا مغازه‌دارها کالاهای ریز و جزیی را که  دستفروش‌ها دارند، نمی‌فروشند یا حداقل به صورت یکجا نمی‌فروشند و شما برای تهیه هرقلم ناچارید به مغازه‌های مختلف بروید، اما در مترو راحت تمام این کالاها را می‌توانید از دستفروش‌ها بخرید ولی ما فکر کردیم همه این کالاها را یکجا بفروشیم.»

علی یکی از فروشندگانی است که در سطح شهر قیمت‌های مغازه‌اش نسبت به پاساژی که در کنارش قرار دارد، بسیار مناسب‌تر است. او می‌گوید: « فروشندگان راه‌های مختلفی را برای سود انتخاب می‌کنند. یکی سود بالا و مشتری کم و دیگری مشتری مداری و سود  کم. ما مشتری زیاد و سود کم را انتخاب کرده‌ایم درحالی‌که بسیاری از مغازه‌ها رویه‌ای متفاوت دارند.»

ارزان‌فروشی جرم نیست

رعایت نکردن نرخ مصوب تنها استدلال آنهایی است که ارزان‌فروشی را جرم یا اشتباه می‌دانند. با این حال، علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران به «شهروند» می‌گوید: «ارزان‌فروشی جرم نیست و  کسانی که از سود مقرر خود چشم‌پوشی می‌کنند و اجناس خود را با قیمت مناسب‌تری در اختیار مردم قرار میدهند، باید مورد تشویق قرار بگیرند.»

رئیس اتاق اصناف بر این باور است که «قیمت اجناس صنعتی براساس مصوبه‌ای که وجود دارد، تعیین می‌شود و نرخ‌گذاری از سوی سازمان حمایت  صورت می‌گیرد، البته اتحادیه‌ها دستمزدی  را برای فروشندگان در نظر می‌گیرند و آن نرخ در کمیسیون به تصویب  می‌رسد. البته باید در نظر داشت که این نرخ‌گذاری از عمده‌فروشی تا خرده‌فروشی بین ٧تا ١٧درصد است. اکنون اگر بنگاهی قصد  دارد جنس خود را ارزان‌تر ارایه دهد، کسی نمی‌تواند از  چنین اقدامی جلوگیری کند، چراکه این موضوع در هیچ کجای قانون، جرم تلقی نشده است.»

او با اشاره به این‌که فروشندگان معمولا حداکثر سود را برای خود در نظر می‌گیرند، تاکید می‌کند: «واحد‌های صنفی اموال خود را با ضرر به فروش نمی‌رسانند، به همین جهت به‌طور معمول ارزان‌فروشی اتفاق نمی‌افتد، از سوی دیگر معمولا نرخ کالا‌ها با سود ١٢درصد اعلام می‌شود و  فروشنده اگر بخواهد با سود کمتر  به‌عنوان مثال با سود ٧درصد جنس خود را به فروش برساند، مشکلی وجود ندارد.»

محمد محمدی، رئیس سابق سازمان تعزیرات تهران هم به «شهروند» توضیح می‌دهد: «ارزان‌فروشی نه‌تنها تخلف نیست، بلکه باید از صنفی که اجناس خود را ارزان‌تر ارایه می‌دهد، تقدیر شود. البته برخی اوقات افرادی هستند که به همراه ارزان‌فروشی جواز کسب هم ندارند که این موضوع جای تامل دارد و منجر به پلمپ‌شدن  مغازه می‌شود، به‌عنوان مثال نان‌فروشی‌ای که در ورامین پلمپ شد. همچنین باید در نظر داشت که در هیچ کجای قانون این موضوع جرم  در نظر نگرفته شده است.»

او ادامه می‌دهد: «البته تنها در یک مورد آن هم حراج و نه تخفیف نیاز به مجوز دارد که باید از اتحادیه مربوطه مجوز حراج گرفت، چراکه ممکن است سوءاستفاده‌هایی در این زمینه صورت بگیرد؛ به‌عنوان مثال فردی قیمت‌های خود را ٨٠‌درصد بالا می‌برد و تخفیف ۶٠‌درصد به مشتریان ارایه می‌دهد که در نوع خود تخلف است، به همین جهت ابتدا باید اتحادیه قیمت‌ها را بررسی کند  و سپس مجوز تخفیف را صادر کنند.»

البته نباید از یاد برد که براساس قوانین صنفی، ارزان‌فروشی درباره کالاهای فاسدشدنی با احتیاط بیشتر انجام می‌شود. همچنین کسانی که می‌خواهند ارزان‌فروشی کنند، باید مجوز بگیرند تا اتحادیه‌های صنفی دقیقا بررسی کنند که علت ارزان‌فروشی آنها فروش کالاهای خارج از استاندارد یا بدون مجوزهای لازم نباشد.

اخبار مرتبطبوکان لطیف
٨٠(°F)
وزش باد ١١(mph)
فشار ٢۵.۴۵(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۵.۴۵(in)